Fitoterapija

Sivka

Sivka (Lavandula sp.), znana po svojih čudovitih vijoličnih cvetovih in pomirjujočem vonju, je ena izmed najbolj priljubljenih zelišč na svetu. Ta večnamenska rastlina, ki izvira iz Sredozemlja, je cenjena ne le zaradi svoje lepote in aromatičnosti, ampak tudi zaradi številnih zdravilnih lastnosti.

Klasifikacija

Trenutna klasifikacija vključuje 39 vrst, v treh podrodovih (Lavandula, Fabricia, in Sabaudia). Vendar pa se vrste med seboj zelo enostavno križajo, ker predstavlja težave pri določanju. Poleg tega obstaja veliko hibridov in sort v komercialni in vrtnarski rabi. Pri nas se gojijo pretežno Lavandula angustifolia – prava sivka, Lavandula latifolia, Lavandula x intermedia – lavandin (hibrid med L. angustifolia in L. latifolia), pa tudi Lavandula x chaytorae (hibrid med Lavandula angustifolia in Lavandula lanata).

Najpogosteje želimo ločiti med pravo sivko in lavandinom. Na prvi pogled bo imela prava sivka krajša stebla ter bolj nežen in sladek vonj. Lavandin ima daljša stebla, ter močnejši vonj. Cvetovi prave sivke naj bi bili živo vijoličaste barve, medtem ko naj bi bili cvetovi lavandina bolj sivkaste barve. Lavandin s cvetenjem začne kasneje kot prava sivka.

Zgodovina in uporaba

Sivka ima dolgo zgodovino uporabe, ki sega v čas Rimljanov, ki so jo uporabljali za parfume, kopeli in celo za kuhanje. Takrat so uporabljali vrste Lavandula stoechas, L. pedunculata, in L. dentata, tore popolnoma druge vrste kot jih uporabljamo sedaj. V srednjem veku je bila sivka cenjena zaradi svojih antiseptičnih in zdravilnih lastnosti. Kasneje pa so jo še vedno pogosot uporabljali v kulinariki in za izdelavo dišav.

Najpogostejša gojena vrsta je prava sivka Lavandula angustifolia (prej imenovana L. officinalis), najdemo širok izbor sort. Druge po svetu pogosto gojene okrasne vrste so L. stoechas, L. dentata in L. multifida (egipčanska sivka).

Sivke najbolje uspevajo na suhih, dobro odcednih, peščenih ali kamnitih tleh na soncu, zato jo zelo uspešno gojimo pri nas Krasu. Sivka se pogosto goji predvsem za proizvodnjo eteričnega olja sivke. Lavandula angustifolia daje olje s sladkimi nadtoni in se lahko uporablja v balzamih, mazilih, parfumih, kozmetiki in lokalnih aplikacijah, primerna pa je tudi za prehrano. Lavandula × intermedia, proizvedejo podobno eterično olje, vendar z višjimi nivoji terpenov, vključno s kafro, ki doda ostrejše nadtone dišavi, nekateri pa menijo, da je kakovost manjša kot pri angleški sivki. Navadno je ne uporabljamo v prehrani.

Uporaba v zdravilstvu

Sivka je najbolj znana po svojih pomirjevalnih lastnostih. Aromaterapija s sivko lahko pomaga zmanjšati stres, tesnobo in izboljšati kakovost spanja. Eterično olje sivke se tradicionalno uporablja za zdravljenje različnih kožnih težav, vključno z opeklinami, ranami, pikami insektov in aknami, zaradi svojih protivnetnih in antiseptičnih lastnosti. Masaža z oljem sivke lahko pomaga pri lajšanju bolečin v mišicah in sklepih, saj njegovi protivnetni učinki pomagajo pri zmanjševanju vnetij. Poleg tega čaj iz sivke lahko pomaga pri lajšanju prebavnih težav, kot so napihnjenost, plini in slabost. Sivka se tudi pogosto uporablja v izdelkih za nego las, saj lahko spodbuja rast las in preprečuje izpadanje las. Zaradi svojih močnih antimikrobnih lastnosti je sivka učinkovita pri preprečevanju in zdravljenju okužb.

Sivko lahko uporabljamo na različne načine. Za aromaterapijo se pogosto uporablja eterično olje sivke, ki pomaga pri sprostitvi in izboljšanju spanca. Za zdravljenje kožnih težav in lajšanje bolečin se uporabljajo olja in losjoni za kožo. Čaj iz sivke se lahko uživa za lajšanje prebavnih težav ali pa se uporablja kot aromatična začimba v jedeh. Suhe cvetove sivke pa lahko uporabimo kot naravne dišave in dekoracijo doma.

Uporaba v kulinariki

V prehrani se običajno uporablja prava sivka. Kot aromatična rastlina ima sladek vonj z notami limone ali citrusov. Uporablja se kot začimba ali dodatek v testeninah, solatah in prelivih ter sladicah. Njeni brsti in listi se uporabljajo v čajih, poznamo tudi sivkin med.

Za večino kulinaričnih uporab so najprimernejši suhi brsti, katerim botanično nepravilno rečemo tudi cvetovi. Sivka lahko okrepi tako sladke kot slane okuse v jedeh, uporabljajo jo tudi v mešanicah s črnim, zelenim ali zeliščnimi čaji. Pogosto se uporablja v sladkih jedeh. Sivko lahko uporabimo tam, kjer recepti zahtevajo rožmarin, v primerjavi z njim ima bolj subtilen okus.

Previdnost pri uporabi

Sivka je za uporabo zelo varna, vendar nekaterim ljudem povzroča uporaba eteričnega olja na koži dermatitis, ali alergijski ekcem. Velja, da eterična olja vedno redčimo z osnovnimi olji, in jih ne uporabljamo samostojno na koži, še posebej ne na ranah.

Predlog za uporabo

Masažno olje za obraz za sprostitev

Za 100 ml masažnega olja potrebujete:

  • 50 ml olja grozdnih pečk
  • 50 ml olivnega olja
  • 10 kapljic eteričnega olja prave sivke

Vse sestavine odmerite v vnaprej pripravljeno embalažo ter jo zaprto nekajkrat obrnite da se sestavine dobro premešajo.

Več o masažnih oljih in njihovi uporabi lahko izveste na delavnici Izdelava masažnih olj.

Več si lahko preberete:

Sodobna fitoterapija: z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin, 2. dop. izdaja, Ljubljana: Slovensko farmacevtsko društvo. pp. 221–224.

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/lavandulae-aetheroleum